Depilacja
Światło lasera IPL emituje łagodną wiązkę promieni (nie wpływa na funkcje organizmu) przenikając przez skórę, aż do mieszka włosowatego, niszcząc bezpowrotnie cebulkę. Nie powoduje uszkodzenia skóry!
Należy wiedzieć że:
- włosy nie rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło IPL. Pozostałe włosy są w fazie „uśpienia”, która ma różne okresy trwania (3-8 tygodni). Po tym okresie zaczyna się aktywny etap wzrostu włosa. Dlatego też, aby usunąć większość owłosienia zabiegi muszą być wykonywane w serii 6-9 zabiegów,
- przed zabiegiem włosy powinny być usunięte (golarka, krem depilacyjny),
- nie należy się opalać (solarium , słońce),
- nie należy pić ziół z nagietka, dziurawca około 2-3 tyg. przed zabiegiem,
- nie należy stosować leków światłouczulających (np. tetracykliny).
Owłosienie możemy usuwać na różnych częściach ciała:
górna warga, broda, szyja, baki, policzki, kark, plecy, tors, przedramiona, brzuch, pachy, nogi itd.
Fotoodmaładzanie
Przełomowe osiągnięcie w kosmetologii i medycynie estetycznej – usuwa wszystkie niepożądane zmiany w skórze powstałe na skutek działania upływu czasu, słońca i chorób skóry. Używane do tego celu światło o odpowiedniej długości fali (technologi IPL) pobudza komórki skóry właściwej do produkcji kolagenu oraz prowadzi do skracania i przebudowywania włókien kolagenowych.
Fotoodmładzanie składa się z serii 4-6 zabiegów, wykonywanych raz w miesiącu. Każdy kolejny zabieg wykonywany jest na innej głębokości. Już po drugim zabiegu widać znaczną poprawę.
Światło IPL:
- usuwa zmarszczki,
- wpływa na poprawę elastyczności i sprężystości skóry,
- nie należy się opalać (solarium , słońce),
- zmniejsza rozszerzone pory skórne, łojotok,
- usuwa plamy posłoneczne i starcze.
Przeciwwskazania:
ciąża, cukrzyca, stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło, świeżo opalona skóra, zaburzenia krzepnięcia, bliznowce.
Leczenie trądziku pospolitego
Światło IPL niszczy szybko namnażające się bakterie odpowiedzialne za zmiany zapalne w trądziku (działa podobnie do antybiotyków, które stosowane miejscowo lub ogólnie mogą jednak wywoływać szereg objawów niepożądanych niszcząc wątrobę i żołądek).
Badania przeprowadzone w wielu ośrodkach na świecie wykazały osiągnięcie trzy razy szybszych efektów leczenia systemem IPL, niż w przypadku tradycyjnych metod (wyraźna poprawa zmian – 60-80% – po serii naświetlań przeprowadzonych w ciągu 3-4 miesięcy). Bardo spektakularne efekty uzyskuje się w leczeniu tą metodą trądziku ze zmianami ropnymi. Zalecana jest seria 3-5 zabiegów co 2-3 tygodnie.
Przeciwwskazania:
osoby u których występuje nadwrażliwość na światło, osoby stosujące leki światło-uczulające (antybiotyki, izotretynoinę), kobiet w ciąży.
Leczenie trądziku różowatego
Leczenie polega na serii naświetleń laserem IPL obszarów dotkniętych trądzikiem. Zabiegi wykonywane są co 3-4 tygodni, aż do osiągnięcia znacznej poprawy.
Bezpośrednio po zabiegu następuje zaczerwienienie i obrzęk, które mijają po kliku dniach. Seria zabiegów powoduje znaczne zmniejszenie zaczerwienienia skóry i wszelkiego rodzaju dolegliwości związanych z trądzikiem różowatym.
Uwaga !!!
Chorzy z trądzikiem różowatym powinni unikać jedzenia bardzo gorących, pikantnych potraw, unikać picia gorącej, mocnej herbaty czy kawy oraz alkoholu. Wszystkie wymienione czynniki nasilają i tak już zaburzoną grę naczyniowo-ruchową i zaostrzają przebieg choroby. Skóra z trądzikiem różowatym wymaga używania bardzo delikatnych, łagodnych kosmetyków.
Usuwanie przebarwień
Światło lasera IPL wybiórczo pochłaniane jest przez melaninę, podgrzewa komórki zawierające barwnik powodując ich zniszczenie.
Najlepsze efekty uzyskujemy w leczeniu:
- plam soczewicowatych,
- przebarwień polekowych, posłonecznych,
- ostudy,
- tatuaży.
Należy wiedzieć że …
należy być przygotowanym, że przebarwienie nabierze ciemnego koloru „gorzkiej czekolady” następnego dnia po zabiegu rozpocznie się proces łagodnego złuszczania i będzie on trwał około 2 tygodnie. Zalecana jest seria 5-6 zabiegów.
Zamykanie naczyń krwionośnych
Energia świetlna IPL jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi – hemoglobinę i zamieniana na ciepło, podnosząc temperaturę krwi. Gdy krew osiągnie wystarczająca temperaturę następuje koagulacja i zniszczenie ściany naczynia, które po pewnym czasie jest usuwane z organizmu.
Wskazania do zabiegu:
- zmiany naczyniowe,
- teleangiektazje (poszerzone naczynia na skórze twarzy i nóg),
- naczyniaki wrodzone (naczyniaki płaskie).
Przeciwwskazania:
ciąża, cukrzyca, stosowanie leków powodujących wzrost wrażliwości na światło, mocno opalona skóra, stosowanie leków obniżających krzepliwość krwi, bliznowce, choroby krwi (np. hemofilia).